Wielu z Was pewnie zastanawia się jak przykleić fototapetę. W poniższym wpisie w 10 krokach pokażemy Wam jak to zrobić! Szybko i łatwo 😉
Przygotowanie ściany pod fototapetę
Jeśli chcesz przykleić fototapetę na ścianę musi być ona czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana m.in.:
-
Ściana świeża
Pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) min. 2 godziny przed aplikacją. Należy zwrócić uwagę, aby środek gruntujący został wchłonięty przez podłoże, a nie zostawił warstwy na powierzchni, która może spowodować osłabienie kleju,
-
Ściana pokryta farbą
Należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić.
-
Ściana pokryta tapetą
Usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.
Przygotowanie fototapety
Przed przystąpieniem do klejenia fototapety bezwzględnie sprawdź jej stan. Aby ocenić stan fototapety i jej zgodności z Twoimi oczekiwaniami, najlepiej rozłóż obok siebie, na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej bryty – nadrukiem do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów sprawdź czy zgadza się wzór, oraz czy nie różni się kolorystyka lub grubość poszczególnych fragmentów na łączeniach.
Klej
- do tapet na podłożu flizelinowym można użyć kleje METYLAN DIRECT / METYLAN OVALIT T / METYLAN EXTRA / METYLAN NP POWER GRANULAT PLUS;
- METYLAN w tubce – klej do podklejania krawędzi. Klej zawsze stosuj według wskazówek i zaleceń producenta.
Klejenie tapet fizelinowych
- Proces nakładania tapety zacznij od rozplanowania ułożenia
Wyrównanie pasów fototapety brytów fototapety na ścianie (zalecamy tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
- Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne zaznacz pion na ścianie przy pomocy poziomicy (można to zrobić delikatnie używając ołówka) .
- Nałóż równomiernie cienką warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładaj systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem fototapety. Najlepiej na powierzchnie nieznacznie większą, niż nakładany bryt (część fototapety).
Nakładanie kleju na ścianę - Nakładaj przycięte suche bryty fototapety na pomalowaną klejem ścianę.
- Pasy fototapety należy kłaść od góry ściany, przykładając do niej górną krawędź brytu w ten sposób, aby pozostała jego część swobodnie się rozwinęła w dół.
- Następnie należy bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu.
- Wszystkie brzegi fototapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na styk, za pomocą wałka lub miękkiej rakli. Szczególnie delikatnie postępuj w przypadku fototapet ze strukturą.
Nakładanie pasów fototapety - Usuń pęcherzyki powietrza oraz nadmiar kleju za pomocą wałka lub miękkiej rakli.
- Usunąć plamy kleju z powierzchni fototapety lekko wilgotną i czysta gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.
Mycie fototapety - Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górną i dolną krawędź ułożonych brytów.
Uwagi
- Pomimo tego, że fototapeta wykonana jest z wysokiej jakości materiału, należy obchodzić się z każdym brytem delikatnie, aby go nie rozerwać.
- Każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.
- Na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia. Pomóc może odpowiednie przygotowanie projektu i dobranie grafiki.
- Zaleca się, aby na nowo postawionej ścianie przez miesiąc nic nie naklejać, tzw. sezonowanie ściany. Upewnijmy się, że farba, którą pomalowana jest ściana nie zmniejsza siły klejenia (szczególnie farby lateksowe, teflonowe).
- Można krawędź tapety “przeciągać” markerem w odpowiednim kolorze dopasowanym do grafiki, aby łączenie brytów było mniej widoczne.
- Aby miejsce łączenia brytów było mniej niewidoczne, należy docisnąć je gumowym wałkiem.
- W trakcie tapetowania oraz do czasu wyschnięcia tapet (kilka dni) należy bezwzględnie unikać przewiewów i intensywnego wietrzenia pomieszczenia. Nie należy tapetować w trakcie letnich upałów, a zimą intensywnie ogrzewać tapetowane pomieszczenie. Nie należy używać żadnych dodatkowych urządzeń (grzewczych, nawiewowych itp) przyspieszających wysychanie. Powodują (podobnie jak zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu), zbyt szybkie wysychanie tapet na ścianie, a w konsekwencji powstawanie szczelin pomiędzy pasami.
- W przypadku produktów samoprzylepnych należy bezwzględnie pamiętać, że każda ściana, na której aplikujemy produkty wymaga indywidualnego podejścia. Oznacza to, że produkt który dobrze sprawdził się w jednym miejscu, w innym może się nie nadawać. Każda ściana jest inna (ze względu na różnorodność wykorzystywanych materiałów i technik budowlanych) i bezwzględnie należy wykonać test materiału na danej powierzchni.
*(Bryt – kawałek, część, pionowy pas, pionowy wycięty pas, w zależności od długości ścian).